כלכלת צמיחה

תתחדשו! קניתם טלפון סלולרי חדש במחיר פצצה!
עכשיו בואו נדבר על המחיר האמיתי שלו, מי משלם אותו ומתי הפצצה הזאת הולכת להתפוצץ לנו בפנים. 

השיטה הכלכלית שעליה מבוססים חיינו מודדת דבר אחד – צמיחה כלכלית. מה שמעניין אותה זה כסף שמחליף ידים. לא משנה אם זאת חולצה חדשה שיוצרה בסווטשופ מיוזע בסין, תאונת הדרכים של השכן, או התרופות של הדודה.

אז את מי בעצם היא משרתת? רמז, לא בהכרח אתכם.

כלכלת צמיחה​

תתחדשו! קניתם טלפון סלולרי חדש במחיר פצצה!
עכשיו בואו נדבר על המחיר האמיתי שלו, מי משלם אותו ומתי הפצצה הזאת הולכת להתפוצץ לנו בפנים. 

השיטה הכלכלית שעליה מבוססים חיינו מודדת דבר אחד – צמיחה כלכלית. מה שמעניין אותה זה כסף שמחליף ידים. לא משנה אם זאת חולצה חדשה שיוצרה בסווטשופ מיוזע בסין, תאונת הדרכים של השכן, או התרופות של הדודה.

אז את מי בעצם היא משרתת? רמז, לא בהכרח אתכם.

אז מה עושים עם זה?

תשובות לדילמות שהוצגו בפרק

יש פתרון - מדדי אושר | רננה רז

מדד האושר

שיעור הצמיחה, גידול התמ”ג, עקומת הביקוש, מדד המחירים ומה עם מדד האושר והרווחה? מתי התחלנו להקריב את החיים והאושר שלנו למען מדדים כלכליים? חושבים שאי אפשר אחרת? ג’סינדה ארדרן, ראש ממשלת ניו זילנד, לא רק חושבת שאפשר אחרת אלא גם מיישמת דרך אחרת. בינינו, לא הגיע הזמן שהכלכלה תשרת אותנו במקום להיפך?

אורך סרטון: 1:40 דק’

יש פתרון - הכנסה בסיסית | רננה רז

הכנסה בסיסית

משבר הקורונה הבריאותי, הוליד משבר כלכלי עצום. איך יכולה המדינה לסייע למאות אלפי אנשים שאיבדו את מקור הפרנסה והביטחון הכלכלי שלהם? הקשיבו לרעיון מהפכני, קוראים לו “הכנסה בסיסית לכל” והוא מאפשר קיום בסיסי בכבוד לכל אדם. נשמע הזוי וקיצוני? כך גם נשמע רעיון השחרור מעבדות או הרעיון להעניק לנשים זכות הצבעה.

 

אורך סרטון: 1:44 דק’

יש פתרון - מס פחמן, רננה רז

מס פחמן

מס טוב? אין דבר כזה! או שאולי כן?

מה תאמרו על מס שמתמרץ מעבר לאנרגיה נקיה? מס שיוטל על המזהמים הכי גדולים ושבמקום להגיע לקופת המדינה יופנה ישירות לפיתוח תשתיות לאנרגיה ירוקה ולסיוע לקהילות שנפגעות ממשבר האקלים. אתם רואים? יש דבר כזה מיסים טובים.

 

 

אורך סרטון: 1:39 דק’

רוצים לדעת עוד ולהבין יותר?

מגוון קורסים והכשרות ממתינים לכם באתר מרכז השל

הבטיחו מקומכם עכשיו!

רוצים לדעת עוד
ולהבין יותר?

מגוון קורסים והכשרות ממתינים לכם באתר מרכז השל.

הבטיחו מקומכם עכשיו!

על מה מדברים בפרק

מדד הצמיחה הוא המדד המרכזי עליו נשענת הכלכלה המודרנית. זהו מדד חשוב אולי, אך הוא מודד משהו אחד בלבד – כמה כסף החליף ידים? – ומתעלם מהרבה מאד סוגיות, חשובות הרבה יותר.
למשל, לטובת מה עבר הכסף? רכישה של חולצה, או תרופה למחלה קשה? שיפוץ דירה או מלחמה? מבחינת מדד הצמיחה, הכל נחשב ולכן, הכל אפשרי – בלי קשר למחיר האמיתי שאנחנו משלמים, לסבל או לרווחה שלנו.
זוכרים שפעם המקרר החזיק 20 שנה והיום בקושי 5? או מכונת הכביסה, הרכב המשפחתי וכד’, מה קרה? מדד הצמיחה.
את המדד הזה לא מעניין האם אנחנו זקוקים באמת למוצר מסוים, להפך. המודל הכלכלי בנוי על צריכה עודפת וייצור מוגזם והוא אינו מתחשב בערמות הפסולת והזיהום שאנחנו מייצרים וגם לא בתנאי ההעסקה של העובדים, אותו מעניין דבר אחד – שיותר כסף יחליף ידים, נקודה.
אז את מי משרת מדד הצמיחה (רמז: לא אותנו) והאם יש דרכים אחרות למדוד הצלחה כלכלית (רמז: כן) הכל בפרק הבא

מידע משלים לפרק - מקורות חיצוניים

סיפורם של חפצים

סיפורם של חפצים (The Story of Stuff) הוא סרטון אנימציה (עם תרגום לעברית) שיצא לפני יותר מעשר שנים ועדיין הוא אחד הטובים שנעשו ומסביר בצורה יפה ומעניינת: מאיפה מגיעים החפצים שלנו? לאן הם הולכים? ומי משלם את המחיר לאורך כל הדרך? הסרטון מתאר את השיטה הכלכלית שלנו כ’קווית’, מציג את הבעיות השונות שנוצרות מהקוויות הזו וגם מציג תפיסה חלופית לקוויות – כלכלה מעגלית.

לעצב את הכלכלה לשגשוג, לא צמיחה

כיצד מעצבים כלכלה לשגשוג במקום צמיחה אינסופית? בהרצאת הטד הזו הכלכלנית קייט ראוורת’ מציגה את ‘מודל הבייגלה’ (Doughnut Economics) כמצפן לעיצוב של כלכלה שתאפשר לנו להתקיים ולשגשג ב’מרחב פעולה בטוח וצודק לקיום ולשגשוג של האנושות’.

7 דרכים לחשוב כמו כלכלן.ית של המאה ה-21

כיצד עלינו לעצב את הכלכלה שלנו כך שנוכל לשגשג במאה ה-21? בסדרה של סרטוני אנימציה קצרים, הכלכלנית קייט ראוורת’ מפרטת שבע דרכים לחשוב על הכלכלה שמותאמים לאתגרים של תקופתנו ויוצרים יחד חלופה לאובססיה שלנו לצמיחה אינסופית.

כלכלה וכדור הארץ: תעלומת התיאוריה השגויה

מה בעצם הבעיה עם צמיחה כלכלית? בסרטון הזה חגי קוט, מומחה לכלכלה בת-קיימא, מסביר כיצד לא תיתכן צמיחה אינסופית במערכת סופית ושהבעיה טמונה באופן בו התיאוריה הכלכלית הרווחת היום תופסת את המערכת הכלכלית במנותק מהמערכת של כדור הארץ שבה היא פועלת. כחלופה הוא מציע תפיסה של ‘כלכלה אקולוגית’.

נשמח להיות איתך בקשר!