רוצים להעמיק יותר?

כל פרק בסדרה עוסק בנושא גדול ומורכב.

כאן תוכלו למצוא מידע משלים – מאמרים, סרטונים ועוד חומרים – על מגוון הדברים שדברנו עליהם בפרקים השונים.

רוצים לדעת אפילו יותר? צרו איתנו קשר ונשמח לסייע

protester with a sign saying "There is no plant B"
למה לא עשינו כלום

מדוע אנשים לא מאמינים למדע האקלים?

מדוע אנשים לא מאמינים למדע האקלים? מדוע רק 38% מהאמריקאים חושבים שמשבר האקלים נוגע לחיים שלהם? מדוע אנשים ממסגרים סוגיות מסוימות כמדאיגות ואחרות לא? סרטון המדע הפופולרי הזה של רשת PBS האמריקאית מסביר בצורה בהירה כמה חסמים פסיכולוגיים מרכזיים שיש לנו למסרים שאנו מקבלים ממדעני האקלים.

למאמר המלא »
הקומדיה של נחלת הכלל
נחלת הכלל

הקומדיה של נחלת הכלל

גארט הרדין כותב על הדרדור של נחלת הכלל כ'טרגדיה', כלומר, כסוג של גורל בלתי נמנע. אולם, בדימוי של הרדין לנחלת הכלל (בעלי עדרים באחו משותף), אין היסטוריה, או חברה, או קהילה, או אפילו תקשורת בין השחקנים השונים. בפועל, לנחלות הכלל של חיינו יש את כל אלה, וזה מה שהופך את נחלות כלל אמיתיות למקור של אושר (ועושר), איכות חיים, מרקם קהילתי, ועוד. בקיצור לקומדיה: סיפור משמח, ולא קודר.

למאמר המלא »
נחלת הכלל

הטרגדיה של נחלת הכלל

ב-1967 פרסם גארט הרדין מאמר מכונן בשם 'הטרגדיה של נחלת הכלל' בו טען שכל עוד הרווח הוא פרטי והעלות ציבורית, התוצאה תהיה טרגית למשאבים משותפים. סרטון האנימציה של Ted-Ed מדגים היטב את הטרגדיה ואתגר הניהול של נחלת הכלל, כולל דוגמאות רלוונטיות לחיים שלנו כמו עמידות לאנטיביוטיקה, זיהום אוויר, בזבוז מים ועוד. סרטון נוסף מדגים את הטרגדיה דרך משבר הקורונה ותורת המשחקים. אה, וגם לפרופ' דן אריאלי יש מה להגיד בנושא.

למאמר המלא »
נחלת הכלל - גידור
נחלת הכלל

רשות הרבים פינת נחלת הכלל

מה בין מונח ישן כמו 'נחלת הכלל' לסוגיות מרכזיות המשפיעות על החיים שלנו בישראל? הסרטון הזה מציף מגוון בעיות של ניהול נחלת הכלל בהקשר הישראלי ובראשן השאלה: מי שומר על הנכסים המשותפים לכולנו?

למאמר המלא »
ice cliff on a body of water
המצב חמור

מאה פתרונות להתחממות הגלובלית

מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם משבר האקלים? פרויקט Drawdown הוא אחד התכניות המקיפות ביותר להתמודדות עם משבר האקלים. הוא בוחן את הפוטנציאל של עשרות פתרונות להפחתה של גזי החממה באטמוספירה, שהם זמינים וישימים, ניתנים להרחבה לקנה מידה גלובלי, והם מעשיים מבחינה כספית.

למאמר המלא »
climate future
המצב חמור

כיצד נשנה את עתיד האקלים של כדור הארץ?

מה הסיפור שאנחנו כותבים על עתיד האנושות? כיצד תבוא לידי ביטוי הפעולה, או אי הפעולה, שננקוט בה לגבי משבר האקלים? בסרטון טד הזה, העיתונאי האמריקאי דיויד וואלאס-וולס מדבר על הכוח של דור אחד לשנות את האקלים של כדור הארץ: לרעה או לטובה.

למאמר המלא »

רוצים לדעת יותר?

צרו איתנו קשר היום!