למה לא עשינו כלום, תומר שרון

למה לא עשינו כלום

אנחנו מבינים שמשבר האקלים הוא אסון בקנה מידה שלא דומה לשום דבר שהכרנו. אנחנו מבינים שכדאי מאוד שנעשה משהו ומהר ובכל זאת, הקילו שהעלנו, הפרזנטציה למחר או מה ביבי אמר לגנץ, מעסיקים אותנו יותר. למה זה כך? ומה אפשר לעשות כדי לשנות?

לא עשינו כלום

אנחנו מבינים שמשבר האקלים הוא אסון בקנה מידה שלא דומה לשום דבר שהכרנו. אנחנו מבינים שכדאי מאוד שנעשה משהו ומהר ובכל זאת, הקילו שהעלנו, הפרזנטציה למחר או מה ביבי אמר לגנץ, מעסיקים אותנו יותר. למה זה כך? ומה אפשר לעשות כדי לשנות?

אז מה עושים עם זה?

תשובות לדילמות שהוצגו בפרק

יש פתרון - 3.5 אחוזים, רננה רז

3.5 אחוזים

"הפגנות לא משפיעות!" מכירים את זה, נכון? טעות! מחקר עצום שעקב אחרי מאות מאבקים שהתרחשו במשך יותר ממאה שנים בכל העולם, מצא שבכל המקרים בהם הצליחה המחאה להשיג את השינוי הפוליטי המבוקש, נדרשה השתתפות אקטיבית של… תחזיקו טוב: 3.5% מהאוכלוסיה, בלבד.

אורך סרטון: 1:07 דק’

יש פתרון - אסיפת אזרחים, רננה רז

אסיפת אזרחים

אומרים שכשנכנסים לפוליטיקה מתחילים לראות את הדברים מזווית שונה. הבעיה היא שלעיתים רבות מדי, מפסיקים לראות אותם מהזווית הכי חשובה. קבלו הצצה לדור הבא של הדמוקרטיה: אסיפות אזרחים. שיטה המאפשרת לשמור על האינטרסים הפוליטיים כך שיפעלו למען האזרחים וטובת הכלל.

אורך סרטון: 1:47 דק’

רוצים לדעת עוד?

הקורסים של מרכז השל פתוחים עבורכם

רוצים לדעת עוד?

הקורסים של מרכז השל פתוחים עבורכם

על מה מדברים בפרק

איך זה שאנחנו מסוגלים לתכנן לפרטי פרטים, חודשים מראש, סוף שבוע קצר בחו"ל, יודעים בדיוק איך תראה הברמיצווש של הקטן ומה נלבש בחתונה של הבת של הדודה, אבל כשאומרים לנו שיש לנו עשור להיערך למשבר שמאיים על החיים שלנו, אנחנו חסרי אונים? 

למה בעצם כל כך מסובך לנו לתפוס את משבר האקלים? להבין שהוא כבר ממש כאן ושהמצב רק ילך ויחמיר אם לא נעשה כלום ועדיין, אנחנו לא עושים כלום?

התשובה המרגיעה היא שזה טבעי ויש לכך הרבה סיבות מוצדקות. הבעיה היא שזה לא עוזר לנו בשיט. אם לא נתחיל לפעול היום, נגיע מהר מאד למצב שכבר לא יהיה צורך לתכנן את הברמיצווש של הקטן, אם אתם מבינים לאן אנחנו דוהרים…

היכולת האנושית לפעול ולפתור בעיות ואתגרים מורכבים היא מופלאה. שעון החול שלנו אוזל במהירות, אבל אם נפסיק להתעלם ונתחיל לפעול ביחד, יש לנו סיכוי גם להציל את העולם וגם להזמין את האולם שתכננו לברמיצווש של הקטן.

פרקים הבאים

סוף העולם - המצב חמור המצב חמור לעמוד הפרק יש לנו חדשות רעות וחדשות טובות. הרעות הן שהמצב חמור, אבל ממש. כדור הארץ נמצא במצב תחזוקה ממש גרוע ובעל הבית לא מתכוון לתקן אותו. הפרקט מתקלף, המזגן הפסיק לעבוד וההצפה בדרך. אז או שנקפל שרוולים ונתחיל לעבוד, או ש… אופטימיזם טכנולוגי בקרוב! היינו מצפים שעם כל הטכנולוגיה, לא נצטרך לשבת עכשיו 7 וחצי דקות שלמות ולראות פרק על טכנולוגיה. מה, אין איזה צ'יפ שיכול לשדר לנו את הכל יש למוח? ולמה לא המציאו את הטכנולוגיה שכבר תציל אותנו מהמשבר הזה לעזאזל? נכון שהיה נחמד אם טכנולוגיה הייתה פותרת לנו את כל הבעיות? אז זהו שלא. שי אביבי בפורמט דיגיטלי, און-ליין, באינטרנט, מחכה לדבר אתכם על התלות שלנו בטכנולוגיה. לא עשינו כלום בקרוב! אנחנו מבינים שמשבר האקלים הוא אסון בקנה מידה שלא דומה לשום דבר שהכרנו. אנחנו מבינים שכדאי מאוד שנעשה משהו ומהר ובכל זאת, הקילו שהעלנו, הפרזנטציה למחר או מה ביבי אמר לגנץ, מעסיקים אותנו יותר. איך ולמה זה יכול להיות? ומה אפשר לעשות כדי לשנות? צמיחה כלכלית כלכלת צמיחה בקרוב!
נכון שצמיחה כלכלית זה דבר נפלא? חשבתם פעם שיחד עם החולצה החדשה שרכשתם ותרמה למדד הצמיחה, גם התאונה של השכן, הסרטן של הדודה והמלחמה הקרובה תורמים לצמיחה? ולמי בעצם תורמת הצמיחה הכלכלית הזאת? רמז, לא לכם. אז מה הבשורה הטובה? אפשר לשנות את השיטה.

פרק 3 - המדען לצפייה לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר, בנפת נפקט למסון בלרק - וענוף לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה שיצמה ברורק. פרק 2 - הספקן לצפייה לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר, בנפת נפקט למסון בלרק - וענוף לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה שיצמה ברורק.

הרשמו לניוזלטר

מידע משלים לפרק - מקורות חיצוניים

מדוע אנשים לא מאמינים למדע האקלים

מדוע אנשים לא מאמינים למדע האקלים? מדוע רק 38% מהאמריקאים חושבים שמשבר האקלים נוגע לחיים שלהם? מדוע אנשים ממסגרים סוגיות מסוימות כמדאיגות ואחרות לא? סרטון המדע הפופולרי הזה של רשת PBS האמריקאית מסביר בצורה בהירה כמה חסמים פסיכולוגיים מרכזיים שיש לנו למסרים שאנו מקבלים ממדעני האקלים. 

מתבשלים על אש קטנה

כיצד מסבירים את חוסר ההלימה בין חומרת משבר האקלים, כפי שהיא עולה מהדו"חות המדעיים, לשאננות של אנשים וממשלות אל נוכח העתיד לבוא? לפי המאמר הזה, חלק מהתשובה טמונה בחסמים פסיכולוגיים המקשים עלינו לתפוס את חומרת האיום של ההתחממות הגלובלית. העובדה שמדובר באיום לא מוכר, שנתפס כגלובלי (בניגוד לאישי או מקומי) עם אי ודאות לגבי ההשלכות שלו, שגם מתפתחות באופן הדרגתי ויתרחשו בטווחי זמן ארוכים יחסית, הם רק חלק מהמאפיינים שקשה לנו לתפוס.

מה הקשר בין גידול מעריכי למשבר האקלים?

מדוע קשה לנו כל-כך להבין את העוצמה של גידול אקספוננציאלי (מעריכי)? מה שמאתגר, ומיוחד, בגידול מעריכי הוא שכל הדרמה מתרחשת רק לקראת הסוף. בהתחלה הגידול איטי ובקושי מבחינים שמשהו קורה ואז בבת אחת קורה המון. לכן אנו גם לא מבינים שאנו בבעייה עד שכבר (כמעט) מאוחר מדי. במאמרה ליה אטינגר מסבירה מהו גידול מעריכי ומה המשמעות של חיים בעידן שבו חלק מאד גדול מהמשתנים והבעיות בחיינו גדלים באופן מעריכי. 

הכחשת שינוי האקלים

חסמים פסיכולוגיים, והקושי להבין את המשמעות של שינוי אקספוננציאלי, הם רק חלק מהבעיה. מסרים סותרים ומבלבלים, ספק בדבר הקונצנזוס המדעי בדבר האיומים הצפויים והיכולת שלנו להתמודד עם אתגר כה גדול הם תוצר של מערך מתוכנן וממומן היטב של יחסי ציבור העושה שימוש בכלים מתוחכמים לזריעת ספק במדע על ההתחממות הגלובלית. הערך 'הכחשת שינוי האקלים' באתר אקו-ויקי מתאר בהרחבה את הטיעונים, המנגנונים והאינטרסים הכלכליים והאידיאולוגיים שעומדים מאחוריהם.

נשמח להיות איתך בקשר!